Podczas gali KSW 21, która odbyła się w Warszawie 1 grudnia 2012 roku miała miejsce walka Aslambeka Saidova i Borysa Mańkowskiego. Wtedy to po już dwóch rundach Borys doznał kontuzji nogi w drugiej minucie, w wyniku czego musiał zakończyć pojedynek. Saidov zaś pożegnał się z przeciwnikiem i tym samym zdobył międzynarodowe mistrzostwo KSW w wadze półśredniej. Tytuł towarzyszył mu przez następne 1,5 roku, do momentu następnego spotkania ze swoim dawnym rywalem…

Aslambek Saidov jest polskim zawodnikiem mieszanych sztuk walki pochodzenia czeczeńskiego. Swego czasu był reprezentantem KSW. Mistrzowski pas zdobył w 2012 roku podczas finałowej walki z Borysem Mańkowskim i tytuł reprezentował przez następne dwa lata. W rozmowie z dziennikarzem Michałem Rogozińskim odpowie między innymi na pytania o przegranej walce z 2014 roku z wspomnianym już zawodnikiem, rywalizacji z innymi zawodnikami z Czeczenii i wyczekiwanym powrocie do KSW.

Na świecie funkcjonuje z powodzeniem wiele różnych stylów walki zarówno wręcz, jak i z bronią. Różnią się one znacznie zależnie od kontynentu, z którego pochodzą, kraju, czy swojego przeznaczenia. Wschodnia część Azji słynie z tradycyjnych sztuk walki, które w późniejszym czasie dały podwaliny wielu nowym systemom. Jedną z takich tradycyjnych, wschodnich sztuk walki jest ju-jitsu i wywodzące się z niej brazylijskie ju-jitsu.

Aslambiek Saidov - zawodnik mieszanych sztuk walki polskiej organizacji KSW czeczeńskiego pochodzenia. Zdobywca pasa KSW w kategorii -77 kg w 2012 roku w finałowej walce z Borysem Mańkowskim. W swojej karierze stoczył 29 walk na ringu zawodowym do 2019 roku z wynikiem 23 wygrane i 6 przegranych.

Mamed Khalidov – zawodnik mieszanych sztuk walki polskiej organizacji KSW czeczeńskiego pochodzenia. Jego bilans walk zawodowych wynosi 25 zwycięstw, 4 porażki i 2 remisy.  Międzynarodowy mistrz KSW z 2009 roku w kategorii wagowej -85 kg. Jak wygląda jego historia? Czy od początku wiedział, że zostanie mistrzem?

Podczas wieczoru gali KSW 52 Mamed Khalidov został pokonany przez Anglika Scotta Askhama. Przegrana z 2019 zmotywowała reprezentanta Polski MMA do zmiany nastawienia i ogromnej chęci rewanżu. Czuł, że w trakcie poprzednich walk nie był sobą, przegrał kilka razy z rzędu. Organizatorzy KSW w końcu zgodzili się spełnić prośbę Mameda – i tak w 2020 w łódzkiej Wytwórni odbyła się jedna z najbardziej widowiskowych walk naszych czasów.

MMA jest jednym z tych sportów walki, które potrafią rozgrzać do czerwoności nie tylko samych sportowców, ale przede wszystkich oglądających rozgrywki kibiców. Choć mogłoby się wydawać, że jest to stosunkowo nowoczesny sport, to tak naprawdę był uprawiany z niezwykłym zapałem już w starożytności. Siła, determinacja i nadludzka sprawność fizyczna – to wszystko łączy w sobie MMA. Gdzie dokładniej powstało oraz jak na przestrzeni wieków wyglądało jego kształtowanie się? Czy obecne widowiska przypominają w jakimś stopniu te dawne?