BJJ, boks czy zapasy – który z tych elementów jest najistotniejszy w przygotowaniu zawodnika MMA?

mma, bjj, boks

Dla zawodników MMA pytanie, o to jak przygotowywać się do zawodów jest bardzo istotne. Choć zapaśnicy dominują w MMA, nie oznacza to jednak, że inne dyscypliny nie są ważne w przygotowaniu zawodników mieszanych sztuk walki. Czy zapasy rzeczywiście są najbardziej skuteczne? A może to jednak brazylijskie jiu-jitsu lub boks przynoszą lepsze efekty?

Walki MMA – na czym polegają?

Walki MMA, czyli mieszane sztuki walki są obecnie coraz bardziej popularne – i to nie tylko w kontekście liczby kibiców zasiadających przed telewizorem. Coraz więcej osób – zarówno mężczyzn, jak i kobiet zgłasza się do szkółek oraz na rekreacyjne zajęcia. Takie sztuki walki doceniane są przede wszystkim za wszechstronność, którą oferują podczas treningów. Jest to dosyć brutalny sport, jednak ilość adrenaliny, jaką funduje – zapewnia przeżycia, o jakie ciężko w codziennym życiu. I to przyciąga ludzi do tej dyscypliny – wyróżnia się ona na tle innych sportów.

Walki MMA – wszystkie chwyty dozwolone?

Choć panuje powszechna opinia, że MMA to dyscyplina sportowa dopuszczająca wszelkie chwyty i kompletnie wyzbyta zasad – nie jest to prawda. Owszem – wiele ruchów jest dozwolonych, ale pewne zasady wciąż obowiązują. Dla osoby niezaznajomionej z tym sportem, podczas oglądania walki w telewizji rzeczywiście może się ona wydawać dosyć chaotyczna, a ruchy wykonywane przez zawodników są po prostu trudnymi do określenia posunięciami. Jednak profesjonaliści wiedzą, że za każdym ruchem stoi technika i konkretny, zamierzony cel; na taką technikę trzeba pracować latami. Istnieją oczywiście posunięcia, które są niedozwolone, takie jak ciosy w tył głowy i kręgosłup.

Jeżeli chodzi o dozwolone ciosy – ciężko byłoby wymienić wszystkie, ponieważ jest ich ogromna ilość. Tak naprawdę dużo zależy od kreatywności zawodnika, szybkości działania oraz jego siły. Trzeba dodać, że mimo obowiązujących zasad walki MMA zbierają krwawe żniwo – uszkodzenia ciała, złamania oraz bardzo poważne obrażenia ciała nie są tutaj niczym niezwykłym.

Zalety trenowania boksu

Boks – walka na pięści – to jedna z najpopularniejszych dyscyplin sportowych. Boks jest bardzo starą sztuką walki, uprawianą już w czasach antycznych (był nawet jedną z konkurencji podczas starożytnych igrzysk). W odróżnieniu od współczesnego boksu, w poprzednich wiekach zasady nie były jasno ustalone i jak się można domyślić – walki były nie tylko bardzo brutalne, ale często kończyły się śmiercią jednego z zawodników. Zasady boksu, które znamy obecnie, zostały ściśle określone dopiero w XX wieku. Obecnie boks dzielimy na dwa rodzaje: amatorski i zawodowy, a uczestnicy podzieleni są według kategorii wagowych oraz wiekowych.

Trenerzy boksu uważają, że jest to wszechstronnie rozwijająca dyscyplina – zwiększa wytrzymałość, pomaga w budowaniu sylwetki, poprawia precyzję. W boksie mamy bardzo ograniczoną liczbę dozwolonych ruchów, a decyzje trzeba podejmować w tempie błyskawicznym – uczymy się dzięki temu lepszego panowania nad własnym ciałem, a także budujemy coraz lepszą koordynację ruchową. Podstawowym aspektem w boksie będzie ogromna siła, dlatego zawodnicy powinni skupić się na budowaniu dużej ilości masy mięśniowej.

W kontekście zawodników MMA walka w stójce ma ogromne znaczenie – od niej rozpoczyna się pojedynek i to ona będzie miała znaczący wpływ na jego dalszy przebieg, a czasami nawet na rozstrzygnięcie walki. Trenowanie boksu daje zawodnikowi MMA możliwości opanowania do perfekcji walki w stójce. Oczywiście, w MMA istotne jest obalenie, ale typowe dla boksu klincz i zwarcie również są bardzo ważne. Zawodnik MMA musi ćwiczyć również akcje zabronione w boksie (np. ciosy poniżej pasa). Opanowanie samego boksu nie pozwala na naukę wielu ważnych umiejętności – przykładowo, walki w dłuższym dystansie. Podczas rozgrywki w stójce w MMA, musimy chronić się nie tylko przed uderzeniami z ręki, ale również przed ewentualnymi kopnięciami.

Brazylijskie jiu-jitsu – dyscyplina, która zdobywa coraz większą popularność

Brazylijskie jiu-jitsu jest sztuką walki, która opiera się na walce w parterze i mocowaniu się. W BJJ najważniejszą umiejętnością jest kontrolowanie przeciwnika i zmuszenie go do poddania się. Z racji tego, że jest to dyscyplina mniej urazowa, można trenować ją do późnego wieku. Dzięki użyciu dźwigni i poddań osoba słabsza, mniejsza jest w stanie obronić się przed większym przeciwnikiem. Obecnie zauważalny jest znaczny wzrost zainteresowania tym sportem. Jednym z czynników, który wpłynął na popularność BJJ jest jego rola w przygotowaniu zawodników MMA. Dzięki swojej skuteczności jest on jednym z podstawowych elementów treningu zawodników mieszanych sztuk walki.  

Zalety BJJ:

  • Brazylijskie jiu-jitsu mogą uprawiać dzieci (od czwartego roku życia), kobiety i mężczyźni – niezależnie od swojej siły, ponieważ ta dyscyplina powstała z myślą o słabszych.
  • Zapewnia bardzo skuteczną linię ochrony.
  • Skupia się na sprowadzaniu i utrzymaniu przeciwnika na ziemi, uczy atakować i zajmować bardziej dominującą pozycję.
  • Stanowi doskonały trening ogólnorozwojowy.
  • Jest sztuką walki nazywaną „grą w szachy” – ćwiczy umysł poprzez wykorzystywanie wielu strategii i technik.
  • BJJ pomaga budować siłę nie tylko fizyczną, ale również psychiczną, co jest niezmiernie ważne w każdej dyscyplinie sportowej.

W kontekście zawodników MMA najistotniejszą zaletą jest pomoc w opanowaniu walki w parterze, jaką zapewnia BJJ. Bardzo duża część najlepszych zawodników MMA posiada czarny pas w brazylijskim jiu-jitsu. Warto pamiętać o tym, że trening jiu-jitsu zaprojektowany z myślą o zawodniku mieszanych sztuk walki będzie się różnił od klasycznego treningu BJJ. Jest to ważny aspekt, ponieważ to, jaki rodzaj BJJ będziemy ćwiczyć, znacząco wpłynie na naszą technikę podczas walki w klatce.

Zapasy – najpopularniejsze wśród zawodników MMA

Mimo wielu zalet opisanych wyżej sztuk walki zauważa się, że wśród zawodników MMA dominują jednak zapaśnicy. Co sprawia, że to właśnie zapasy są najczęściej wybierane w mieszanych sportach walki? Najprawdopodobniej fakt, że specyficzne zasady w zapasach pozwalają na wszechstronny rozwój, a także uzyskanie lepszej atletyczności, niż w przypadku pozostałych dyscyplin. Warto zaznaczyć, że elementy treningu zapaśniczego coraz częściej wykorzystuje się z powodzeniem w innych sportach – jak na przykład w judo, a także w grach zespołowych: piłce nożnej czy rugby. Potwierdza to tylko, jak kompleksowe i skuteczne jest trenowanie zapasów.

Podczas trenowania zapasów duży nacisk kładzie się na tzw. „tusz”, czyli nokaut w zapaśniczym wydaniu. Po położeniu rywala na łopatki utrzymuje się go w tej pozycji przez 1 sekundę. Wydawać by się mogło, że idea zakończenia walki zaraz po położeniu przeciwnika na plecy nie jest zbyt przydatna – jednak okazuje się, że jest to bardzo praktyczne w kontekście MMA. Zasada tuszu wymaga wytrenowania idealnych rzutów, a także perfekcyjnego sprowadzenia do parteru, dzięki czemu atakujący znajdzie się w górnej kontroli.

Boks, BJJ czy zapasy – która z tych dyscyplin jest najważniejsza dla zawodnika MMA?

Czy powyższe informacje świadczą o tym, że boks czy brazylijskie jiu-jitsu nie są warte zainteresowania ze strony zawodników MMA? Oczywiście, że nie. Optymalne dla zawodnika będzie dążenie do jak największej wszechstronności – a co za tym idzie, trenowanie wielu dyscyplin sportowych w celu jak najbardziej rzetelnego przygotowania.

W sportach walki możemy spotkać się z prostym podziałem na trzy główne płaszczyzny. W płaszczyźnie parterowej na pierwszym miejscu jest BJJ. Można tutaj poddać rywala, stosując duszenia czy dźwignie na stawy. W płaszczyźnie stójkowej rywale walczą w pozycji stojącej, dlatego też tutaj będzie królował oczywiście boks. Pozostaje jeszcze płaszczyzna zapaśnicza – tutaj skupiamy się zarówno na walce w parterze, jak i na utrzymaniu pozycji stojącej – w tym przypadku prym wiodą zapaśnicy. Powiedzenie, że boks czy BJJ nie są ważne w przypadku MMA to duże nieporozumienie – każda z tych dyscyplin dużo wnosi do przygotowania i pomaga zawodnikom MMA.

Zawodnik MMA musi być wszechstronny

Dla zawodników MMA trenowanie zarówno zapasów, jak i BJJ oraz boksu jest najlepszym rozwiązaniem. Zawodnik BJJ najlepiej poradzi sobie w walce parterowej, a bokser „w stójce”, dlatego każdy z nich, aby powalić przeciwnika, będzie potrzebował zapasów (w przypadku pierwszego, aby utrzymać walkę u góry, a w przypadku drugiego – do obalania). Wszystkie te umiejętności są konieczne, jeżeli poważnie podchodzimy do MMA. Warto trenować wszystkie powyższe dyscypliny sportowe – nawet jeżeli nie do końca lubimy którąś z nich. Zaprocentuje to najlepszym przygotowaniem i kondycją.