Mamed Khalidov i Mariusz Pudzian Pudzianowski - czy będzie walka?

pudzian i khalidov walka mma

Mamed Khalidov i Mariusz Pudzian Pudzianowski to bez wątpienia największe gwiazdy polskiego MMA. Coraz częściej słyszy się, że prawdopodobnie zmierzą się w klatce. Czy do tego dojdzie?

Mamed pojawił się ostatnio na Ergo Arenie, gdzie Mariusz Pudzianowski podczas KSW 61 pokonał Łukasza Jurkowskiego. Czeczeński zawodnik wyznał, że wrócił do regularnych treningów po urazie ręki, a w klatce zobaczymy go prawdopodobnie już na jesieni. Dodał, że czeka na propozycje walki – jako potencjalnego rywala Khalidova najczęściej wymienia się Roberto Soldicia, a także Scotta Askhama. W przypadku tego ostatniego byłoby to już trzecie starcie z Czeczenem. Ostatnio jednak coraz częściej mówi się o walce z „Pudzianem”. Co sądzi o tym pojedynku sam Khalidov? Mamy także reakcję Pudziana na domniemaną walkę. Zapraszamy do lektury!

Khalidov vs. „Pudzian” – Mamed czeka na propozycję walki

Khalidov nie wyklucza starcia z „Pudzianem”. „Jeżeli to zaproponują, to jak najbardziej. Gdyby to była freakowa walka, to by mnie nie interesowała. A Pudzianowski jest 100 procentowym zawodnikiem i sportowcem”. Tak oto stwierdził Czeczen w trakcie wywiadu z Mateuszem Kaniowskim. Mamed Khalidov już wcześniej wspominał o chęci walki z Pudzianowskim, w listopadzie 2020 roku powiedział, że jest „gotów walczyć nawet z ciężkim”. Warto jednak zaznaczyć, że dotychczasowe walki Czeczena w kategorii wagowej wyższej niż 84 kg kończyły się jego przegraną. Mariusz Pudzianowski nie skomentował jeszcze pogłosek o domniemanej walce. Jednak aby je podsycić, opublikował na swoim koncie na Instagramie screen artykułu opisujący ewentualne starcie. Czy to oznacza zgodę na pojedynek? 

Starcie Khalidova z Pudzianowskim byłoby ogromnym hitem

Starcie takich legend byłoby niesamowicie ciekawe dla fanów MMA. Mamed Khalidov to zawodnik z ogromną liczbą wygranych na swoim koncie. Ostatnia walka Czeczena również zakończyła się jego sukcesem – i to jak spektakularnym! Mowa tutaj o starciu z 2020 roku – rywalem Khalidova był wtedy Anglik, Scott Askham. Walka trwała zaledwie 36 sekund, a zakończyła się efektownym latającym kopnięciem, które powaliło Anglika na matę.

Ostatnia walka Mariusza Pudzianowskiego wzbudziła wiele emocji. Podczas gali KSW 61, która odbyła się w czerwcu 2021 roku „Pudzian” rozbił Łukasza Jurkowskiego. „Juras” rozpoczął pierwszą rundę ciosami prostymi, jednak jego rywal go obalił i skutecznie kontrolował w parterze. Drugie starcie miało podobny przebieg, a Pudzianowski był bliski zakończenia przed czasem – jednak Jurkowskiemu udało się przetrwać ciosy rywala. W trzeciej rundzie Jurkowski obrotowym kopnięciem trafił „Pudziana”, ale to nie zapewniło mu zwycięstwa. Mariusz Pudzianowski w końcu dopiął swego – zanotował wygraną przed czasem, rozbił „Jurasa” ciosami w parterze. Tym samym Mariusz Pudzianowski został zawodnikiem z największą liczbą nokautów w Konfrontacji Sztuk Walki, już dziesięciokrotnie wygrywał przez TKO (technical knockout).

Pudzianowski i Khalidov - kto ma większe szanse?

Pierwsze pogłoski o walce Mameda z „Pudzianem” pojawiły się już kilka lat temu. W 2018 roku Maciej Kawulski stwierdził, że „byłby to absolutny hit”. Dodał „nigdy nie mów nigdy”, przyznając, że zarówno Pudzianowski, jak i Khalidov musieliby mieć „wyjaśnioną sytuację” w swojej wadze. W tamtych czasach jednak obaj zawodnicy mieli inne priorytety – Polak przygotowywał się do walki z Karolem Bedorfem, wielokrotnym mistrzem wagi ciężkiej; z kolei Czeczen przygotowywał się do starcia z Narkunem.

Teraz jednak sytuacja się zmieniła, a walka Khalidova z „Pudzianem” to coś więcej niż plotki i zwykłe mrzonki. To starcie byłoby bez wątpienia niezwykłym wydarzeniem w świecie polskiego MMA. Szanse na wygraną są wyrównane, ale w zupełnie inny sposób. Komentatorzy sportowi zwracają uwagę na przewagę siłową Pudzianowskiego nad Khalidovem. Po stronie Czeczena natomiast byłaby szybkość, kondycja oraz doskonała technika. Który z nich zwycięży? Ciężko stwierdzić, ale miejmy nadzieję, że w niedługiej przyszłości będziemy mogli zobaczyć na własne oczy to niezapomniane widowisko.

Mariusz Pudzianowski to polski zawodnik MMA urodzony w roku 1977. Jest również utytułowanym strongmanem i rugbystą. Debiutancką walkę w formule MMA stoczył w 2009, podczas gali KSW 12.

Mamed Khalidov urodził się w ZSRR w roku 1980. Jest mistrzem KSW w wadze średniej, jego bilans wynosi 35-7-2. Jest czołową postacią polskiego MMA, walczy zawodowo od 2004 roku. Walczył już z Michałem Materlą, Borysem Mańkowskim czy Kendallem Grovem.