Mamed Khalidov - biografia

mamed khalidov

Mamed Khalidov – zawodnik mieszanych sztuk walki polskiej organizacji KSW czeczeńskiego pochodzenia. Jego bilans walk zawodowych wynosi 25 zwycięstw, 4 porażki i 2 remisy.  Międzynarodowy mistrz KSW z 2009 roku w kategorii wagowej -85 kg. Jak wygląda jego historia? Czy od początku wiedział, że zostanie mistrzem?

Obce pochodzenie

Mamed Chalidow (Khalidov) posiada obco brzmiące nazwisko nie bez powodu. Za miejsce jego urodzenia podaje się miejscowość Grozny w Czeczenii. Ta autonomiczna republika wchodzi w skład Federacji Rosyjskiej. Khalidov urodził się 17 lipca 1980 roku i przez pierwsze 17 lat życia mieszkał w Czeczenii. Lata 90. były jednak okresem, w którego czasie doszło do poważnej eskalacji konfliktu na linii Rosja-Czeczenia, co doprowadziło do ogromnych zniszczeń w rodzimym kraju Khalidova i w konsekwencji do jego emigracji

Przed wyjazdem Czeczen rozpoczął swoją przygodę z treningami sztuk walki i w wieku 12 lat zaczął trenować karate. W późniejszym czasie jego talent został dostrzeżony przez ówczesnego trenera. Wraz z mocnymi treningami rozpoczął się rozwój duchowy Mameda. Wiara i modlitwa muzułmańska wywarły duży wpływ na jego późniejsze życie.

Emigracja do Polski

Trudna sytuacja polityczna w Czeczenii nie sprzyjała spokojnemu życiu. Bombardowania i wszechobecne napięcie, stres oraz śmierć doprowadziły do wyniszczenia tamtejszej infrastruktury i dramatycznego spadku poziomu życia ludności. Pomimo podpisania rozejmu w 1996 roku spora część kraju została doszczętnie zniszczona. W 1997 roku Mamed otrzymał szansę wyjazdu na studia do zagranicznego kraju. Po przejściu egzaminów doszło do konieczności wyboru kraju – wybór Khalidova padł na Polskę.

W ten oto sposób młody Czeczen trafił do Polski, kraju z inną religią, obyczajami i kompletnie nieznanym mu językiem. Początki nauki polskiego miały miejsce w szkole językowej we Wrocławiu. Kiedy Khalidov był już w stanie dobrze funkcjonować pośród Polaków, podjął się studiów w Olsztynie. Zarządzanie i administracja na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim zostały przez niego ukończone. Co istotne, to właśnie podczas pobytu w Olsztynie powrócił do regularnych treningów sztuk walki.

Życie prywatne

Choć może się to wydawać nietypowe w mało zróżnicowanej religijnie, chrześcijańskiej Polsce, to Mamed Khalidov jest praktykującym muzułmaninem czytającym Koran i przestrzegającym ramadan (miesiąc postu). Czy ma to jakiś wpływ na jego karierę zawodową? Możemy podejrzewać, że tak. Ważny wydaje się tutaj fakt, że Khalidov nie trenuje w ogóle jeden miesiąc w roku, a kolejne dwa miesiące nie zawierają pełnych, wysoko obciążających treningów. Jest to wynik ramadanu, czyli okresu, w którym muzułmanie nie jedzą przez cały dzień, a jedynie po zmierzchu. Wynikłe z tego osłabienie organizmu oraz okres rozsądnej regeneracji zajmuje około 3 miesięcy, podczas których jego treningi zostają specjalnie zmodyfikowane.

Rok 2010 był w pewien sposób znaczący dla Mameda, ponieważ uzyskał on wtedy obywatelstwo polskie oraz odrobinę zmienione nazwisko: „Chalidow”. Poza karierą zawodową Khalidov jest obecnie również mężem i ojcem dwójki chłopców.

Początek kariery zawodowej

Emigracja ze zniszczonej wojną Czeczeni oraz podjęcie studiów w Olsztynie pozwoliły mu na rozwój pasji do sportu. Rok 2004 to początek regularnych treningów sportowych tego przyszłego, polsko-czeczeńskiego czempiona. Pod okiem Pawła Derlacza (stójka) i Szymona Bońkowskiego (parter i rzuty) rozpoczyna on treningi w Arrachionie Olsztyn. W błyskawicznym tempie Mamed znacząco zwiększył swoje umiejętności dzięki bezlitosnym treningom i regularnej pracy. Pierwszy znaczący tytuł zdobył on po zaledwie dwóch latach. W 2006 roku wywalczył swój pierwszy tytuł międzynarodowego mistrza Polski.

Co istotne z perspektywy historii, droga tego zawodnika nie była pełna samych spektakularnych zwycięstw. Wręcz przeciwnie. Pierwsze dwie ważne walki zostały przez niego przegrane. Wyniósł z nich jednak ogrom pokory i nauczki na przyszłość. Pomimo początkowych porażek Mamed nie poddał się i nie zrezygnował z kariery w MMA.

Kariera sportowa i sukcesy

Po pierwszych sukcesach w międzynarodowych mistrzostwach Polski w MMA w kategorii 85 i 90 kg jego kariera zaczęła się rozwijać. Sukcesy na arenie międzynarodowej doprowadziły do wstąpienia zawodnika w 2007 roku do organizacji KSW.

Rok 2008 zapowiadał się dobrze z podpisanym kontraktem na 4 walki z amerykańską organizacją EliteXC. 10 października 2008, w swoim amerykańskim debiucie na gali ShoXC, pokonał przez techniczny nokaut Jasona Guidę. W czasie walki złamał jednak palec u prawej ręki. Niedługo później organizacja zawiesiła swoją działalność i reszta walk kontraktowych nie odbyła się.

Od 2008 do 2018 roku Khalidov stoczył wiele walk na galach KSW i World Victory Road (WVR) odnosząc sporo spektakularnych zwycięstw poprzez poddanie w pierwszej rundzie. W swojej karierze odniósł 25 zwycięstw (przez nokaut: 11, przez poddanie: 13, przez decyzję: 1), 4 porażki i 2 remisy. W 2009 roku został międzynarodowym mistrzem KSW. Jego kariera została oficjalnie zakończona w 2018 roku. Rok później jednak poinformował o swoim powrocie na ring i do 2021 roku stoczył 2 zawodowe walki – obie ze Scottem Askhamem.