Historia MMA - czy naprawdę jest wynalazkiem współczesności?

historia mma

MMA jest jednym z tych sportów walki, które potrafią rozgrzać do czerwoności nie tylko samych sportowców, ale przede wszystkich oglądających rozgrywki kibiców. Choć mogłoby się wydawać, że jest to stosunkowo nowoczesny sport, to tak naprawdę był uprawiany z niezwykłym zapałem już w starożytności. Siła, determinacja i nadludzka sprawność fizyczna – to wszystko łączy w sobie MMA. Gdzie dokładniej powstało oraz jak na przestrzeni wieków wyglądało jego kształtowanie się? Czy obecne widowiska przypominają w jakimś stopniu te dawne? Zapraszamy do lektury.

Co to jest MMA?

MMA to taka dyscyplina sportowa, w której wykorzystuje się różnego rodzaju chwyty i techniki ze sportów i sztuk walki. Dozwolone są tak naprawdę wszystkie ruchy i kombinacje, które są wykorzystywane w innych znanych walkach, ale oczywiście bez możliwości użycia broni. W walkach MMA biorą także udział doświadczeni sportowcy z innych dyscyplin, jak np. Joanna Jędrzejczyk (boks, muay thai, kick-boxing) czy Mariusz Pudzianowski (strongman, rugby). Przede wszystkim chodzi o umiejętność walki i wysoką sprawność fizyczną, ponieważ MMA jest sportem niezwykle dynamicznym i brutalnym, a przy tym emocjonującym i widowiskowym.

MMA – znaczenie nazwy

Choć tego rodzaju walki uprawiane są od starożytności, to swoją nazwę zdobyły dopiero w 1993 roku. Znany nam skrót MMA wywodzi się od angielskiego mixed martial arts i oznacza po prostu mieszane sztuki walki. Nazwa ta bywa często mylnie używana jako vale tudo (turnieje organizowane niegdyś w Ameryce Południowej, z których wywodzą się współczesne mieszane sztuki walki).

Dlaczego nie powinno się stosować zamiennie tych dwóch nazw? Wynika to z tego, że choć praktycznie możliwości użytych w MMA technik są nieograniczone, to w rzeczywistości istnieje wiele obowiązujących reguł, których należy surowo przestrzegać. Zupełnie inaczej jest jednak w vale tudo, a dodatkowo nazwa ta nie jest określeniem stylu walki czy konkretnego sportu. Oficjalne sformułowanie MMA zostało użyte po raz pierwszy 15 listopada 1993 roku przez dziennikarza Howarda Rosenberga na łamach prasy Los Angeles Times. Relacja dotyczyła wówczas gali UFC.

Historia powstania MMA

Choć mogłoby się wydawać, że MMA to bardzo młody sport, to tak naprawdę znany był on już w czasach starożytnych. Pierwsze informacje na ten temat otrzymujemy już z organizowanych antycznych igrzysk olimpijskich. Wtedy to obok takich sportów jak pygme, czyli pięściarstwa i pale – zapasów, odbywały się rozgrywki z pankrationu, czyli połączenia dwóch poprzednich sportów.

Jak już wspominaliśmy, współczesne mieszane sztuki walki wywodzą się z organizowanych od lat 20. XX wieku rozgrywek vale tudo w Brazylii oraz nadzwyczaj podobne są do japońskiego kakotougi, którego walki trwały od lat 70. Rozwój MMA przypada na okres lat 90., gdzie po raz pierwszy w 1993 roku w USA odbył się turniej pod nazwą UFC-1. Powstały wtedy również w Japonii dwie organizacje: Pancrase i Shooto.

Znaczące zainteresowanie sportem miało dopiero miejsce po 2000 roku, gdzie konkurujące ze sobą organizacje – amerykańskie UFC i japońskie PRIDE FC – podpisały kontrakty z wielkimi stacjami telewizyjnymi. Niosące za sobą wielkie widowiska i niezapomniane emocje walki MMA, do dziś cieszą się sporym zainteresowaniem nie tylko kibiców, ale też potencjalnych kandydatów na przyszłych mistrzów.

Organizacje MMA

Wśród organizacji MMA wyróżniamy organ zarządzający, a także organizatorów walk o zasięgu globalnym i kontynentalnym. Globalne Stowarzyszenie Mieszanych Sztuk Walki (GAMMA), to jak sama nazwa wskazuje światowa federacja, a także zarząd, zajmujący się m.in. promocją sportu na płaszczyźnie amatorskiej i zawodowej. Wśród globalnych przedstawicieli możemy wyróżnić takie znane stowarzyszenia jak: UFC, ACA czy Bellator MMA. O zasięgu kontynentalnym decydują: EFC w Afryce, WSoF w Ameryce Północnej i Jungle Fight w Ameryce Południowej, ONE Championship w Azji oraz M-1 Global czy KSW w Europie.

Kategorie wagowe w MMA

W MMA w odróżnieniu od innych tradycyjnych sportów (jak np. boks) nie ma ścisłego określenia względem kategorii wagowych. Przyjęło się jednak już w 2001 roku, że będzie uwzględniany podział na 9 kategorii. Choć początkowo uznawało go tylko kilka amerykańskich stanów, to obecnie podobny system stosuje się w niemal wszystkich organizacjach na świecie:

  • waga superciężka (+120 kg/265 lb)

  • waga ciężka (-120 kg/265 Ib)

  • waga półciężka (-93 kg/205 Ib)

  • waga średnia (-84 kg/185 Ib)

  • waga półśrednia (-77 kg/170 Ib)

  • waga lekka (-70 kg/155 Ib)

  • waga piórkowa (-66 kg/145 Ib)

  • waga kogucia (-61 kg/135 Ib)

  • waga musza (-57 kg/125 lb)

  • waga słomkowa (-52 kg/115 lb)

  • waga atomowa (-48 kg/105 lb)