Aslambek Saidov - biografia

aslambek saidov

Aslambiek Saidov - zawodnik mieszanych sztuk walki polskiej organizacji KSW czeczeńskiego pochodzenia. Zdobywca pasa KSW w kategorii -77 kg w 2012 roku w finałowej walce z Borysem Mańkowskim. W swojej karierze stoczył 29 walk na ringu zawodowym do 2019 roku z wynikiem 23 wygrane i 6 przegranych.

Emigracja z kraju

Aslambiek Saidov urodził się 25 kwietnia 1984 roku w Czeczenii, w miejscowości Grozny. W tym czasie republika czeczeńska walczyła o niepodległość z Federacją Rosyjską. Lata 90. to dla Czeczenów czas wojny i zniszczeń, co nie stwarzało dobrych warunków do życia. Cały region odczuł skutki zniszczenia ogromnej ilości infrastruktury, a rodzime miasto Saidova popadło w ruinę. W wieku kilkunastu lat wyemigrował do Polski. Jest spokrewniony ze znanym polskim zawodnikiem MMA czeczeńskiego pochodzenia – Mamedem Khalidovem.

Kariera amatorska

Pierwsze swoje zawody Saidov wygrał w marcu 2008 roku na Otwartych Mistrzostwach Polski Północnej Amatorskiego MMA do -84 kg, które odbyły się w Olsztynie. Miesiąc później odbył już swoją pierwszą walkę zawodową. W rzeczywistości stoczył jeszcze jeden amatorski pojedynek MMA 7 maja 2008 roku — wystartował w Mistrzostwach Polski Amatorskiego MMA. Zajął drugie miejsce w kategorii wagowej -84 kg. Wraz z klubową drużyną Arrachion MMA Olsztyn zajęli jednak pierwsze miejsce w klasyfikacji generalnej.

Kariera zawodowa w MMA – Saidow

Pierwszy zawodowy debiut Saidova miał miejsce w kwietniu 2008, czyli tak naprawdę miesiąc po debiucie w zawodach amatorskich, na gali Bałtycki Sztorm 3. Jego druga walka zawodowa w październiku tego samego roku również odbyła się na tej gali, a obie walki zakończyły się wygraną Saidova.

W 2009 roku wystartował na gali KSW XI w turnieju wagi średniej, gdzie doszedł aż do finału. Finał turnieju wagi średniej odbył się na gali KSW XII — Najman vs. Pudzianowski 11 grudnia 2009 roku. Pomimo bardzo wyrównanej walki, Saidov przegrał na punkty w dogrywce z Brazylijczykiem — Vitorem Norbergą. Co prawda, nie udało mu się tym razem zdobyć pasa KSW wagi półśredniej, ale nie zniechęciło go to.

Aslambek wziął ponowny udział w turnieju organizowanym przez KSW dwa lata później, czyli w 2011 roku. Dwa wygrane pojedynki zapewniły mu wejście do finału (walka Saidov-Santi wygrana przez TKO oraz Saidov-Mestre wygrana na punkty). Walka finałowa turnieju wagi półśredniej odbyła się 19 marca 2011 roku na gali KSW XV na warszawskim Torwarze. Przeciwnikiem Saidova był Niemiec – Ruben Crawford. Tym razem czeczeński zawodnik został jednogłośnie ogłoszony zwycięzcą po zakończeniu 3-rundowego pojedynku.

Kolejne ważne dokonanie zawodnika to zdobycie pasa mistrzowskiego w kategorii -77 kg 1 grudnia 2012 na gali KSW. Pokonując Borysa Mańkowskiego, zapewnił sobie tytuł mistrza. W walce tej przeciwnik Czeczena doznał niefortunnego skręcenia kostki podczas walki w klinczu, co w rezultacie uniemożliwiło mu dalszą walkę. Kolejne zawody odbyły się 8 czerwca 2013 roku na KSW 23, gdzie Saidov poddał Bena Lagmana dźwignią na łokieć – pomimo wygranej nie była to walka o obronę pasa. Pierwsza obrona tytułu miała miejsce 7 grudnia, walka zakończyła się wygraną na punkty przez dotychczasowego mistrza z doświadczonym Danielem Acacio.

Strata pasa nastąpiła niespełna dwa lata po jego zdobyciu. 17 maja 2014 na gali KSW 27 odbyło się starcie rewanżowe z Mańkowskim, które zakończyło się poprzez poddanie Czeczena w 2. rundzie. W latach 2014 – 2019 wielokrotnie walczył on na galach KSW, ACB oraz ACA. Jego bilans walk zawodowych do 2019 wynosi 23 wygrane i 6 przegranych.